Presbyfonia – głos osób starszych

Dziś wpis dotyczący presbyfonii – czyli zaburzeń głosu u osób starszych (powyżej 65 roku życia). Dlaczego wraz z wiekiem w naszym głosie zachodzą znaczące zmiany?

Wraz z wiekiem, cały nasz organizm się starzeje i dotyczy to również narządu głosu. Zaburzenia obserwowane u osób starszych dotyczą zarówno oddychania, fonacji jak i rezonansu.

Do przyczyn takiego stanu rzeczy należy zaliczyć zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem tj.:
– zmiany neurologiczne
– zmiany hormonalne
– zmiany metaboliczne
– zmiana aktywności fizycznej.

Przyglądając się temu zagadnieniu bliżej, warto wspomnieć o zmianach zachodzących bezpośrednio w krtani. Wszystkie elementy tworzące fałd głosowy ulegają zmianom : nabłonek zmienia grubość oraz pojawiają się na nim zmiany zanikowe błony śluzowej, zmniejsza się grubość więzadła głosowego oraz zwiększa gęstość włókien kolagenowych (głównie u mężczyzn) co powoduje sztywność i zwłóknienie, dodatkowo mięsień głosowy zmniejsza swoją masę w wyniku zmniejszonej grubości włókien mięśniowych. Zmniejsza się również ilość małych naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych a stawy krtani ulegają usztywnieniu. W efekcie obserwujemy obniżone napięcie fałdów głosowych i/lub ich atrofię, niedomykalność fonacyjną oraz suchość błony śluzowej.

Zmianom ulega również narząd oddechowy: zmniejsza się elastyczność i ruchomość klatki piersiowej, obniża się pojemność płuc oraz siła mięśni brzucha.

Objawy, na które uskarżają się osoby starsze:
-chrypka
-obniżenie lub podwyższenie wysokości głosu
– ograniczenie skali głosu
– obecność powietrza w głosie
– zanik głosu
– trudności w byciu zrozumianym przez innych
– suchość błony śluzowej jamy ustnej, gardła i krtani.

Profilaktyka zaburzeń głosu u osób starszych:
– odpowiednie nawodnienie 2/3 litry na dobę, gdyż osoby starsze często zapominają o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów
– stosowanie preparatów nawilżających błonę śluzową : tabletki do ssania, preparaty w aerozolu
– przestrzeganie zasad higieny głosu
– leczenie chorób towarzyszących.

W przypadku występowania zaburzeń głosu wpływających na komfort i jakość życia pacjenta należy udać się do foniatry na konsultację. Gdy zaleci postępowanie zachowawcze można oczekiwać skierowania na:
– rehabilitację logopedyczną : praca nad torem oddychania, poprawą zwarcia fonacyjnego itp.
– fizykoterapię, wyjazd do sanatorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *