Procedura dbania o higienę jamy ustnej pacjenta

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotnym, jednak często bagatelizowanym aspektem opieki nad pacjentem. Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwinięcia zachłystowego zapalenia płuc u pacjentów z dysfagią.

Czytaj dalej Procedura dbania o higienę jamy ustnej pacjenta

Wskazówki dla rodzin pacjentów po przebytym udarze

Ważne, aby posiadać podstawową wiedzę, która pomoże zrozumieć trudności spotykające osoby po przebytym udarze. Dotyczy to zarówno wspierania możliwości komunikacyjnych, jak i dbania o ogólny dobrostan pacjenta.

Czytaj dalej Wskazówki dla rodzin pacjentów po przebytym udarze

Terapia neurologopedyczna pacjenta po przebytym udarze mózgu

Każdy pacjent po przebytym udarze powinien odbyć konsultację neurologopedyczną. Specjalista oceni nie tylko mowę, ale również szereg innych ważnych umiejętności pacjenta.

Czytaj dalej Terapia neurologopedyczna pacjenta po przebytym udarze mózgu

Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego

PWZUŚ – to gromadzenie się płynu w przestrzeniach ucha środkowego, które przebiega bez towarzyszących objawów ostrego stanu zapalnego oraz perforacji błony bębenkowej.

Czytaj dalej

Podtypy kliniczne zaburzeń przetwarzania słuchowego

Wyróżnia się trzy podtypy kliniczne APD: zaburzenia uwagi słuchowej i rozumienia mowy w hałasie, zaburzenia fonologiczne i percepcji czasowych aspektów dźwięku oraz zaburzenia wymiany informacji słuchowej pomiędzy półkulami mózgu. Czytaj dalej

Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego – Centralne Zaburzenia Słuchu – CAPD

APD- auditory processing disorder -to nieprawidłowości w zakresie przetwarzania słuchowego na poziomie neuronalnym, które nie wynikają z zaburzeń funkcji poznawczych oraz językowych.

Czytaj dalej

Ćwiczenia dykcyjne z korkiem – dlaczego nie należy ich stosować?

Ćwiczenia dykcyjne są elementem nauki prawidłowej emisji głosu. Wiedza z tego zakresu jest niezwykle istotna dla rehabilitacji oraz profilaktyki zaburzeń głosu. Bardzo często spotykać się można z wykorzystywaniem korka od wina przy ćwiczeniach dykcyjnych – czy to dobra praktyka?
Czytaj dalej