Specjalizacje logopedyczne

Dziś przedstawię specjalizacje, którymi może się zajmować logopeda. Jest to zawód o wiele bardziej wielokierunkowy niż by się mogło wydawać.

Do specjalizacji logopedycznych należą:

  • Logopeda ogólny
  • Surdologopeda
  • Neurologopeda
  • Specjalista wczesnej interwencji logopedycznej
  • Balbutologopeda
  • Oligofrenologopeda
  • Ortoepik
  • Glottodydaktyk

 

Logopeda ogólny – zajmuje się stymulowaniem prawidłowego rozwoju mowy u dzieci oraz leczeniem wad wymowy u dzieci i dorosłych.

Surdologopeda – zajmuje się osobami głuchymi oraz słabo słyszącymi. Stymuluje ich rozwój od wczesnego dzieciństwa, przed oraz po zaaparatowaniu lub zaimplantowaniu.

Neurologopeda – pracuje z pacjentami z szeroko pojętymi dysfunkcjami Ośrodkowego Układu Nerwowego, z zespołami genetycznymi, z dziećmi z nieprawidłowych ciąż i porodów oraz z  zaburzonymi odruchowymi reakcjami oralnymi, z rozszczepami podniebienia, z dorosłymi z afazją, dyzartrią oraz dysfagią (zaburzeniami połykania). Zajmuje się również rehabilitacją mowy laryngektomowanych (osób po operacji usunięcia krtani).

Specjalista wczesnej interwencji logopedycznej – zajmuje się wspomaganiem rozwoju dzieci urodzonych przedwcześnie, noworodków z grupy ryzyka okołoporodowego oraz dzieci z wadami genetycznymi.

Balbutologopeda – pracuje z osobami mającymi zaburzenia płynności mowy, jąkającymi się oraz odczuwającymi strach przed mówieniem.

Oligofrenologopeda – zajmuje się wspomaganiem rozwoju mowy i komunikacji u osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ortoepik (Kultura żywego słowa)- zajmuje się kulturą mówienia, odczytywania i interpretacji, tak zwaną sztuką żywego słowa.

Glottodydaktyk- jest specjalistą w zakresie wychowania językowego dzieci, diagnozy, profilaktyki i terapii dzieci z trudnościami w czytaniu, pisaniu i dysleksją, dysgrafią, dysortografią.

Jedno przemyślenie nt. „Specjalizacje logopedyczne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *