Dziś kilka słów o niedocenianych pomocach, które ułatwią ćwiczenia logopedyczne w domu.
Wielu logopedów stosuje bańki mydlane w swojej pracy, niektórzy jednak nie wiedzą jak wiele korzyści mogą one przynieść. Tak więc, odpowiedź na pytanie „czy warto wykorzystywać bańki mydlane w terapii?” brzmi tak! Często można spotkać się z opinią, iż bańki mydlane są przydatne jedynie przy ćwiczeniach oddechowych – nie jest to jednak zgodne z prawdą. Podczas dmuchania baniek mydlanych narządy artykulacyjne świetnie ćwiczą! Usta układają się w charakterystyczny dzióbek, który musi być przytrzymany – to ciężka praca dla mięśnia okrężnego ust. Dodatkowo ćwiczy podniebienie miękkie oraz język, który cofa się w głąb jamy ustnej, co pomaga m.in. przy profilaktyce sygmatyzmu międzyzębowego. Oczywiście dodatkowo bańki wykorzystywane są przy ćwiczeniach kontroli oraz wydłużania fazy wydechowej, a nawet przy zmianie sposobu oddychania z ustnego na nosowy.
Słomki to również coś więcej niż zwykły gadżet. Warto wybierać słomki z twardego plastiku i pilnować, by dziecko nie zagryzało ich zębami. Tutaj ćwiczą te same mięśnie co przy dmuchaniu baniek. Słomki są świetnym urozmaiceniem ćwiczeń normalizujących napięcie mięśniowe w obrębie buzi. W sklepach można dostać wiele słomek, o różnej szerokości, w różnych kształtach i o różnej długości. Na początek warto wybrać te szersze, krótsze i mniej zakręcone – picie z nich jest łatwiejsze. Z czasem można zmieniać słomki na te dłuższe i bardziej zakręcone. Na kolejnym etapie można zmienić wodę i rzadkie soki na płyny bardziej zagęszczone – należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniej słomki, tak aby pobranie napoju było możliwe. Oczywiście w słomki można również dmuchać, tworząc w szklance bąbelki.
Ćwiczenia te świetnie sprawdzą się u dzieci z obniżoną sprawnością narządów artykulacyjnych, z obniżonym napięciem mięśniowym w okolicy orofacjalnej, przy sygmatyzmie międzyzębowym, czy jako wstęp do zmiany pozycji spoczynkowej języka. Dodatkowo dziecko nawet nie zdaje sobie sprawy, że właśnie wykonuje ćwiczenia logopedyczne, co jest niewątpliwym ułatwieniem dla rodziców.