Animaloterapia

Na czym polega animaloterapia (zooterapia)? Jakie zwierzęta mogą w niej uczestniczyć? Jaki wpływ ma zwierzę na dziecko podczas zajęć? Jakie korzyści może przynieść animaloterapia?

Animaloterapia (zooterapia) polega na stworzeniu sytuacji terapeutycznej, w której dziecko ma kontakt ze zwierzęciem. Istnieje szeroki zakres zwierząt – terapeutów. Wyróżnia się m.in. kynoterpię, hipoterapię, felinoterapię, alpakoterapię oraz delfinoterapię.

Terapia z udziałem zwierząt cechuje się wysoką skutecznością. Dzieci z zaburzeniami rozwoju chętnie wchodzą w interakcje ze zwierzętami. Można zaobserwować przypadki, gdy dzieci, które nie podejmują samodzielnie zbyt wielu prób komunikacji z rodzicami lub terapeutami, same inicjują kontakt ze zwierzęciem. Podczas tego typu terapii, w organizmie dzieci wytwarzają się endorfiny, które korzystnie wpływają na samopoczucie. Animaloterapia oddziałuje na wiele zmysłów dziecka jednocześnie, co powoduje, że wpływa pozytywnie również na procesy integracji sensorycznej.

Podczas delfinoterapii, dochodzi do regeneracji zniszczonych komórek układu nerwowego, gdyż ultradźwięki wytwarzane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki, pozytywnie wpływając na procesy regeneracyjne organizmu. Obserwuje się efekty terapii takie jak: wywołanie mowy, ułatwienie nauki czytania i pisania, łagodniejsze reakcje na zmiany w otoczeniu.

Felinoterapia, to terapia z udziałem kotów. Najważniejsze działania terapeutyczne odbywają się za pomocą dotyku, co uczy dzieci wrażliwości i delikatności. Kot mrucząc tworzy dźwięk i wibracje, które kojąco wpływają na dziecko, pozwalając się wyciszyć. Zdarza się, że dzieci z zaburzeniami rozwoju, szybciej inicjują kontakty z kotem niż z psem. Ma na to wpływ delikatność oraz nienarzucający się sposób, w jaki koty traktują ludzi.

Hipoterapia ma najczęściej formę kontaktu z koniem, polegającego na budowaniu więzi i nauce pielęgnacji konia. Może ona obejmować również jazdę na koniu. Hipoterapia pomaga dziecku zwiększyć samoświadomość ciała oraz poczucie własnej wartości, gdyż daje możliwość bycia sprawcą pewnych wydarzeń.

W przypadku kynoterpaii, oprócz terapii przez dotyk, możliwe są ćwiczenia rehabilitacyjne i ruchowe. Psy są odpowiednio wyszkolone, dzięki czemu potrafią przenosić przedmioty z jednego miejsca w drugie, siadać, kłaść się na komendę itp. Motywuje to dziecko do wspólnej zabawy i wykonywania określonego rodzaju aktywności razem z psem. Pozwala to na rozwój motoryki dużej dziecka, nierzadko nawet na przejście przez etapy rozwoju, które zostały pominięte. Podczas terapii dziecko raczkuje, czołga się, podskakuje, biega. Otwartość psów często wpływa pozytywnie na inicjowanie przez dziecko kontaktu. Dodatkową zaletą kynoterapii jest nauka spontanicznej zabawy, gdyż nie każdy kontakt z psem musi mieć określone przez terapeutę sztywne ramy.

Celem animaloterapii jest pomoc dziecku w odprężeniu i relaksacji, otwarcie go na nowe doznania, wspomaganie terapii integracji sensorycznej, pozbycie się lęku, wzrost aktywności własnej, zmniejszenie podwyższonego napięcia mięśniowego, pokonanie nieufności w stosunku do ludzi, zwierząt oraz nowych sytuacji. Terapia z udziałem zwierząt powoduje, że dzieci wyciszają się i mają dobry nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *